Výstavbu větrných elektráren by měly zrychlit akcelerační zóny

Česko má dnes větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 340 megawattů.

Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka by mohly do roku 2030 vyrůst v Česku nové větrné elektrárny o výkonu 2000 megawattů a celková výroba větrné elektřiny by se tak mohla zvýšit na sedminásobek.

Celkem by tak na konci desetiletí mohlo mít Česko okolo 2,4 gigawattu instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, které by každoročně nahradily spálení zhruba čtyř milionů tun hnědého uhlí.

Liberecký kraj má dvacetiletou zkušenost s využitím větrné energetiky. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Celkem kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v kraji stojí 31 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přes 50 megawattů.

V roce 2005 si kraj nechal zpracovat studii, podle níž by mohlo na Frýdlantsku stát až 60 větrných elektráren.

Třeba s výstavbou u Václavic ale studie nepočítala.

Bez stavby větrných a také fotovoltaických elektráren se nedá zajistit energetická bezpečnost země. Bylo by krásné vyrábět elektřinu z větru v Severním moři, ale pořád by to byla elektřina vyrobená v jiné zemi a pokud chceme mluvit o co největší energetické bezpečnosti, tak bychom si měli co největší objem elektrické energie vyrobit sami.