Studie spojuje uvolnění pandemických restrikcí v Číně s 1,9 milionu úmrtí

Studie vypracovaná pod hlavičkou výzkumného ústavu Fred Hutchinson Cancer Center v americkém Seattlu uvádí, že počet přebytečných úmrtí mezi Číňany staršími 30 let v prosinci 2022 a lednu 2023 dosáhl 1,87 milionu.

Vědci k odhadu dospěli na základě vzorků dat o úmrtnosti zveřejněných některými čínskými univerzitami a dat o používání čínského internetového vyhledávače Baidu.

Peking loni v prosinci skoncoval s politikou nulové tolerance vůči koronaviru, která zahrnovala masové testování a sledování obyvatelstva a velmi přísná karanténní opatření.

Přístup se v listopadu stal terčem protestů a vláda požadavkům vyšla vstříc, jakkoli měla Čína relativně slabou proočkovanost proti covidu-19.

Následovala prudká epidemická vlna, při které podle expertů oficiální hlášení nereflektovala skutečný počet hospitalizací a úmrtí.

Úřady v polovině ledna uvedly, že od obratu v protiepidemické politice zemřelo v nemocnicích s covidem-19 bezmála 60.000 lidí.

Peking už tou dobou nevydával každodenní hlášení o počtech infikovaných či mrtvých.

Už předtím se začaly objevovat odhady, podle kterých by počet mrtvých při odklonu od nulové tolerance mohl jít do statisíců, ne-li milionů.

Novou analýzu však čínská vláda vůbec nekomentovala.