Ropná společnost Exxon koupí za 59,5 miliardy USD konkurenční firmu Pioneer

Firma Exxon se v posledních letech vymanila z období hlubokých ztrát a obrovských dluhů. Mimo jiné snížila náklady a prodala řadu aktiv, pomohly jí ale také vysoké ceny energií vyvolané invazí Ruska na Ukrajinu. Loni firma vykázala rekordní zisk a začala zkoumat možnosti, jak by se mohla více angažovat v těžbě z břidlic v USA.

„Kombinované schopnosti našich dvou společností zajistí dlouhodobou tvorbu hodnoty, která výrazně převyšuje to, čeho by byla schopná každá z nich samostatně,“ uvedl generální ředitel Exxonu Darren Woods v prohlášení.

Woods odmítá tlak investorů a politiků, aby změnil strategii a začal se více orientovat na obnovitelné zdroje, jako evropské ropné společnosti. Čelil kvůli tomu silné kritice.

Akvizicí získá Exxon dominantní postavení v Permské pánvi bohaté na ropu, která se rozkládá mezi západním Texasem a Novým Mexikem. Permská pánev je nejžádanější oblastí amerického energetického průmyslu díky relativně nízkým nákladům na těžbu ropy a plynu.

Podle analytiků firmy RBC Capital Markets má Pioneer na hrubé těžbě v Permské pánvi podíl devět procent a Exxon šest procent. Pioneer patří spolu s firmami Chevron a ConocoPhillips ke třem největším producentům ropy v oblasti, Exxon je pátý.

Pioneer je jednou z nejúspěšnějších ropných firem vzešlých z břidlicové revoluce, která za necelých deset let změnila USA z velkého dovozce ropy v jejího největšího producenta.

Firma rostla díky nákupům, včetně převzetí firem DoublePoint Energy a Parsley Energy v roce 2021.